Riječna kornjača vrlo je tolerantna životinjica, može živjeti i u zagađenom staništu, zimu provodi u mulju i totalno je agilna u trenutku kada se okrene na leđa. Preokrene se na pravu stranu u tren. No, ne da se zezati, ukoliko je napadnuta – ispustit će neugodan miris i zbrisati u zaklon. Podsjetila nas je na omiljenog tvora iz crtića.
Riječna kornjača još je poznata pod nazivima Kaspijska i Balkanska kornjača. Vidjet ćeš da je po ponašanju totalni Slav.
Inače je jedna od najrjeđih i najugroženijih vrsta gmazova u našoj zemlji.
Živi samo na potezu od Pelješca do Prevlake, navodno je ima oko Baćinskih jezera i Omble. Ima i svoju internacionalnu ispostavu u Aziji, na Bliskom istoku i državama Sredozemlja.
Fizički je manja od barske kornjače, oklop joj je dugačak oko 20 cm. Prepoznat ćeš je po blago ispupčenom gornjem oklopu i tamno-zelenom ili maslinastom s žutim točkicama donjem dijelu oklopa.
Voli različita vodena straništa: planinske potoke, rijeke i jezera, močvare, bare, lokve i kanale. Svemu se ona može prilagoditi. Ne smeta joj ni boćata voda, a ni ako je malo prljava.
U hladnijim područjima zimu provede u hibernaciji, spava u mulju i lokvama.
Oprezna je i tijekom dana uživa u sigurnosti vode. Kada joj dosadi kupanje, prebaci se na stijenu i sunča. Noću ide u provod i malo se odvoji od vode.
Usprkos pričama da su kornjače spore, ova naša je brza kao munja i pliva kao ribica.
Kada je uznemirena, za obranu koristi svoj prirodni suzavac – neugodan miris kojeg ispušta prije nego što zbriše.
U mlađoj dobi preferira alge, kukce, ličinke, gliste, ribice i žabice za ručak. U starijoj dobi postaje vegeterijanka i jede samo bilje.
Ženke su u proljeće, u doba paranja, poprilično agresivne i znaju ujedati mužjake za vrat. Ovi pak zbog toga polude pa se iskaljuju na drugim mužjacima.
S par ogrebotina, nakon uspješnog parenja, ženka kopa rupu u koju ubacijue 4-6 jaja veličine oko 3 cm. Nakon dva mjeseca se izlegu male kornjačice, koje odlaze živjeti u vodu sa svojim zajednicom.
Njihov najveći prirodni neprijatelj su rode.
Ide klasična priča za kraj. Populacija riječnih kornjača se kod nas smanjuje zbog isušivanja vodenih staništa, pretjerane uporabe pesticida i umjetnih gnojiva. Vani se jaja kornjače koriste u medicinske svrhe – narodne lijekove, tako da ih i zbog toga ugrožavaju.
Riječna kornjača je kod nas kritično ugrožena i strogo zaštićena, tako da se za svako neprijateljsko ponašanje prema njoj kažnjava novčanom kaznom.
U prirodi ova vrsta živi preko 40 godina.
Upoznaj sivog vuka, tu legendarnu i predivnu životinju, u videu kojeg je objavio Zoološki vrt…
Znaš li da rakun bez problema obija razne vrste brava? Pogledaj video u kojem su…
Mravi su zapravo totalno super insekti, stoga ti mi otkrivamo 10 fora činjenica o njima…
Žirafa je totalno fora životinja, ali dok su male, bebe žirafe su tako čudne s…
I mi smo gledali Ralje, Ralje 2, Ralje 3D i Ralje 4, ali znamo da…
Hobotnica pomalo izgleda kao vanzemaljac, a takve su joj i vještine izbjegavanja neprijatelja Više