Divlje životinje

Znaš li što je numbat?

Numbat je mravojed, tobolčar, koji živi u zapadnoj Australiji. Njegova se prehrana sastoji gotovo isključivo od termita. Po slici vidiš da je numbat jedno malo, ali vrlo živopisno biće i zasigurno ga želiš bolje upoznati.

Numbat – zanimljivosti o vrsti

Ovo stvorenje dugo je između 35 i 45 cm (uključujući rep). Ima fino zašiljenu njuškicu i smiješan grmoliki rep koji je otprilike iste dužine kao i cijelo njegovo tijelo.

Može biti sive, crvenkasto-smeđe ili ciglastocrvene boje na gornjem dijelu leđa i uvijek ima uočljivu crnu prugu koja prolazi od vrha njuške, preko očiju do ušiju. Otraga ima između četiri i jedanaest bijelih pruga koje postupno postaju blijeđe kako se šire prema srednjem dijelu leđa.

Donja strana kod numbata je krem ​​ili svijetlosiva, dok je rep prekriven dugom sijedom ili bijelom dlakom. Težina kod primjeraka varira između 280 i 700 grama.

Želiš upoznati numbata uživo? Još ih ima na samo dva mala područja u šumi Dryandra i rezervatu prirode Perup, oba u zapadnoj Australiji. Posljednjih godina, međutim, uspješno je vraćen u nekoliko ograđenih rezervata, uključujući neke u Južnoj Australiji (svetište Yookamurra) i Novom Južnom Walesu (svetište Scotia).

Prehrana

Odrasli numbat pojede i do 20 000 termita svaki dan i većinu svog vremena živi u potrazi tolikom količinom hrane. Prednjim kandžama iskopava termite iz rastresite zemlje i hvata ih svojim dugim ljepljivim jezikom.

Numbat sinkronizira svoj dan s aktivnošću termita i sve ovisi o vanjskoj temperaturi. Zimi se hrani od sredine jutra do sredine poslijepodneva, a ljeti je ranije aktivan. Kada je vruće, ima siestu nakon podneva i ponovo se hrani u kasnim popodnevnim satima.

Numbat – način života

Odrasli numbati žive usamljeničkim životom i vrlo su teritorijalni. Takvi su i mužjak i ženka, koji vrlo rano u životu uspostavljaju dominaciju na svom teritoriju (drže oko 370 hektara i brane ih od ostalih životinja istog spola). Muški i ženski teritoriji se preklapaju, a u sezoni razmnožavanja mužjaci će se odvažiti otići izvan svog uobičajenog područja kako bi pronašli suprugu.

Noću se numbat povlači u gnijezdo, koje može biti u šupljem trupcu ili drvetu ili u rupi – glavno je da gnjezdo ima mekanu podlogu od trave, lišća, cvijeća i usitnjene kore.

Razmnožavanje

Numbati se razmnožavaju u veljači i ožujku, obično imaju jedno leglo godišnje i 4 mlada.

Neobično za tobolčare (u koje se ubraja i klokan) – ženke numbata nemaju onu tipičnu vrećicu, iako su im četiri sise zaštićene dlakom i oteklinom okolnog trbuha i bedara tijekom laktacije.

Mladi su pri rođenju dugi 2 cm. Puzaju do svoje sisa i ostaju vezani uz mamu do kraja srpnja ili početka kolovoza, do kada narastu do 7,5 cm. Ženke su spolno zrele do sljedećeg ljeta, ali mužjaci ne dostižu zrelost još godinu dana.

Podijeli
Slavica

Recent Posts

VIDEO: Najdomljivija hrvatska zvijer – sivi vuk

Upoznaj sivog vuka, tu legendarnu i predivnu životinju, u videu kojeg je objavio Zoološki vrt…

3 godine ago

Američki rakun: prava mala lopovska životinja

Znaš li da rakun bez problema obija razne vrste brava? Pogledaj video u kojem su…

3 godine ago

Mravi – sve što trebaš znati o njima

Mravi su zapravo totalno super insekti, stoga ti mi otkrivamo 10 fora činjenica o njima…

3 godine ago

VIDEO: Bebe žirafa su baš nekako čudne i zabavne

Žirafa je totalno fora životinja, ali dok su male, bebe žirafe su tako čudne s…

3 godine ago

Velika bijela psina uopće nije tako opaka beštija kako se misli

I mi smo gledali Ralje, Ralje 2, Ralje 3D i Ralje 4, ali znamo da…

3 godine ago

Hobotnica – majstorica u tehnikama odbijanja napadača

Hobotnica pomalo izgleda kao vanzemaljac, a takve su joj i vještine izbjegavanja neprijatelja Više

3 godine ago