Psi

Bernski planinski pas – ljubimac na baterije

Bernski planinski pas je predivna pasmina koja ima nevjerojatnu količinu energije. Kad odrastu, djeluju pomalo tromo zbog svoje korpulentnosti, ali to su zapravo vrlo živahni i pametni radni psi. Uzgajani su za čuvanje stoke, da vuku kola, čuvaju posjed i budu lojalni pratitelji svojim vlasnicima.

Bernski planinski pas – karakteristike

Većinu ljudi kod bernskih pasa privuče njihova topla narav, inteligencija i usmjerenost ka učenju. No, iako ih zaista krase ove kvalitete, nisu baš najbolji izbor za neiskusne vlasnike.

Vlasnik ove pasmine mora biti spreman na to da mladi bernski planinski pas ima nevjerojatnu količinu energije i nije uopće svjestan svoje veličine (budimo realni, to će jako kratko biti mali štenac).

Ovaj pas nikako nije za stan, treba veliko dvorište i redovito istrčavanje. Linjaju se i sline dosta, tako da nisu za one koji paze na svako zrnce prašine u domu.

Odlični su čuvari, a to znači da puno laju i upozoravaju na goste i prolaznike. Znaju i naganjati mačke, ako s njima nisu odrasli.

Iskusni vlasnik će znati usmjeriti energiju svog bernskog psa, održavati mu redovito dlaku i posvetiti se njegovom treningu. Tada će od svog ljubimca dobiti dobrog i lojalnog psa.

Oni jako vole biti uz članove svoje obitelji, a ako im je dosadno počet će kopati rupe, lajati i gristi sve na što naiđu.

Bilo bi dobro da usavršite trening poslušnosti, jer će bernski kad odraste očekivati da ima neki posao i zanimaciju.

Nježni su koliko to mogu biti zbog svoje veličine i odlično se slažu s djecom koju ne mogu srušiti slučajno u igri. Nisu sramežljivi, ali ih treba socijalizirati kao i svaku drugu pasminu. Moraju biti izloženi raznim ljudima, poznatima i nepoznatima, psima, mačkama i djeci još kao štenci.

Održavanje dlake

Bernski planinski pas ima predivnu dugu crnu dlaku. Ona ga štiti od hladnoće, pa će se bernski vrlo rado igrati u snijegu. Nisu baš navikli na velike vrućine, stoga ovu pasminu ne treba izlagati velikim naporima pri visokim temperaturama.

U proljeće i jesen bernski planinski pas se linja konstantno i jako jako puno. Ako si osoba koju dlake izluđuju – nemoj ni razmišljati o ovoj pasmini. Manje su zahtjevni kod brige oko očiju, ušiju i noktiju, ali dlaka je zaista noćna mora.

Zdravlje pasmine

Nažalost, ova pasmina živi relativno kratko (najčešće oko 8 godina, iako se taj vijek u današnje doba uspio produljiti na 10 godina kod nekih primjeraka) i može imati razne zdravstvene probleme. Jako je važno da svog bernskog nabaviš iz provjerenog uzgoja. U suprotnom možeš očekivati velike troškove kod veterinara.

Problemi su najčešće povezani s displazijom kukova i laktova, ali se znaju pojaviti i razni oblici rakova, bolesti očiju,…

Kada je bernski još štenac – obavezno izbjegavaj hodanje po tvrdim podlogama (neka radije šeće po travi) i hodanje niz stepenice.

Podijeli
Slavica

Recent Posts

VIDEO: Najdomljivija hrvatska zvijer – sivi vuk

Upoznaj sivog vuka, tu legendarnu i predivnu životinju, u videu kojeg je objavio Zoološki vrt…

3 godine ago

Američki rakun: prava mala lopovska životinja

Znaš li da rakun bez problema obija razne vrste brava? Pogledaj video u kojem su…

3 godine ago

Mravi – sve što trebaš znati o njima

Mravi su zapravo totalno super insekti, stoga ti mi otkrivamo 10 fora činjenica o njima…

3 godine ago

VIDEO: Bebe žirafa su baš nekako čudne i zabavne

Žirafa je totalno fora životinja, ali dok su male, bebe žirafe su tako čudne s…

3 godine ago

Velika bijela psina uopće nije tako opaka beštija kako se misli

I mi smo gledali Ralje, Ralje 2, Ralje 3D i Ralje 4, ali znamo da…

3 godine ago

Hobotnica – majstorica u tehnikama odbijanja napadača

Hobotnica pomalo izgleda kao vanzemaljac, a takve su joj i vještine izbjegavanja neprijatelja Više

3 godine ago