Parvoviroza je izrazito zarazna virusna bolest koja može ostaviti doživotne posljedice na tvom kućnom ljubimcu. Iako je danas stavljena pod kontrolu i veterinare rijetko posjećuju psi sa simptomima ove bolesti, ona se mora držati pod kontrolom. Saznaj kako je prepoznati i liječiti te zašto vodiš psa na cijepljenje svake godine.
Parvoviroza se prenosi na dva načina:
Parvovirus na sobnoj temperaturi može preživjeti i dva mjeseca, a ne mogu mu naškoditi ni sredstva za čišćenje ili dezinficijensi. Još je gore vani, ondje virus živi mjesecima ili čak godinama, ako je negdje u hladu gdje nema sunčevih zraka.
Ukoliko ikad posumnjaš da na cipelama nosiš zaraženu kakicu, možeš je očistiti samo izbjeljivačem. To je jedino sredstvo za koje je dokazano da ubija ovaj virus.
Kada se pas zarazi, virus se duplicira i naseljava u tankom crijevu, limfnim čvorovima i koštanoj srži.
Za štence starosti od 6 tjedana do 6 mjeseci, koji nisu cijepljeni protiv ovog virusa. Štenci po rođenju imaju imunitet koji dobivaju od majke. Kako antitijela slabe, tako se odgovornost za zaštitno cijepljenje prenosi na vlasnika psa.
Svi uzgajivači i vlasnici štenaca moraju znati ove simptome:
Svi su ti simptomi jako opasni i ukoliko se oni pojavljuju (bez obzira je li riječ o parvovirusu ili ne) trebaš odmah kontaktirati veterinara.
Najbolje je kada se virus otkrije na vrijeme. Nemoj se libiti kontaktirati veterinara kod prve pojave simptoma. Ukoliko štenac preživi tri do četiri dana infekcije, vjerojatno će se u potpunosti oporaviti. Veterinar će vas voditi kroz taj proces davajući psu tekućine i potrebne lijekove.
Parvovirus se može prevenirati na vrijeme bez ikakvih problema, iako statistika kaže da ni cjepivo nije 100-postotna zaštita.
No, bez cjepiva se ne može. Ono se preporučuje u 3 serije: prvo cjepivo je za sve štence starosti od 6 do 8 tjedana, drugo je od 10 do 12 tjedana, a treće od 14 do 16. Naši veterinari se uglavnom drže tri cjepiva i tog razmaka. Nakon toga se pas protiv ovog virusa cijepi jednom godišnje.
Necijepljeni psi ili oni koji nosu do kraja primili sva cjepiva – ne smiju biti u blizini necijepljenih pasa ili javnih površina gdje bi se mogli zaraziti. U gradovima ne znamo tko sve redovito cijepi pse, tako da trebaš biti na oprezu dok šećeš svog štenca.
S druge strane, socijalizacija je u tom vremenu važna, tako da trebaš svom psu osigurati igranje s drugim psima (koji su sigurno cijepljeni) u zaštićenom prostoru.
Upoznaj sivog vuka, tu legendarnu i predivnu životinju, u videu kojeg je objavio Zoološki vrt…
Znaš li da rakun bez problema obija razne vrste brava? Pogledaj video u kojem su…
Mravi su zapravo totalno super insekti, stoga ti mi otkrivamo 10 fora činjenica o njima…
Žirafa je totalno fora životinja, ali dok su male, bebe žirafe su tako čudne s…
I mi smo gledali Ralje, Ralje 2, Ralje 3D i Ralje 4, ali znamo da…
Hobotnica pomalo izgleda kao vanzemaljac, a takve su joj i vještine izbjegavanja neprijatelja Više