Nije čudno da kad gledaš gorilu imaš osjećaš da gledaš čovjeka. Gorile su predivne i izrazito pametne životinje koje čak imaju i jedinstven otisak prsta kao i ljudi.
Za početak pogledaj ove predivne planinske gorile iz Virunga Nacionalnog parka u Kongu:
Na našem planetu je preostalo tek nešto više od 1000 planinskih gorila, koje žive u ovom rezervatu kojeg vidiš u videu. Sve ostale primjerke ovih životinja istrijebili su ljudi krivolovom, uništili njihovo prirodno stanište i općenito negativno utjecali na klimu u tom području.
Planinske gorile vole uvjete kakve imaju na planinama, tako se su se s vremenom morale seliti u sve viša područja i naposljetku se i priviknuti na više temperature.
Gorile – karakteristike vrste
Planinske gorile imaju nešto dužu dlaku od ostalih svojih rođaka, nešto su veće građe, ali imaju kraće ruke.
Mogu se penjati po drveću, ali najviše se kreću po tlu. Žive u grupama koje čini oko 30-ak jedinki i imaju zaista fascinantnu društvenu strukturu.
Grupu gorila vodi stari mužjak, koji zapovijeda mladim mužjacima, ženkama i bebama. Gorila vođa organizira hranjenje, odmaranje i putovanja kroz šumu.
Ukoliko netko želi preuzeti vodstvo u grupim gorila vođa će se onako karakteristično busati u prsa pokazujući tako svoju snagu i rikati iz sve snage.
Osim tih povremenih borbi prijestolja, gorile su izrazito mirne životinje koje neće napasti ukoliko nisu napadnute.
Uglavnom uživaju u klopanju voća, divljih bobica, korijenja, lišća i ostalog bilja.
Razmnožavanje
Mama gorila će svoju bebu nosti gotovo 9 mjeseci u svom trbuhu. Bebači se rađaju jako mali i cijelo se vrijeme drže za mamino krzno. Čak i putuju tako, čvrsto se držeći za mamina leđa čak i 3 godine od rođenja.
Do šeste godine života gorile su još klinci i uglavnom provode dane u igri. Ovo su jako pametne životinje i mogu naučiti znakovni jezik.
U divljini gorile mogu doživjeti i 35 godina.