Klokan ima vrlo snažne noge i dugačak rep koji mu služi za koordinaciju. Zahvaljujući nogama i repu može visoko skočiti i brzo trčati. Kada se nađe u opasnosti, lupka nogom u pod kao znak upozorenja. Da se klokan bavi nekim sportom, bio bi to kickboxing. Možda bi ga samo diskvalificirali zbog ugriza, jer voli upotrijebiti zube pri borbi.
Klokan – karakteristike
Klokani su jedina velika vrsta životinja koja se kreće skakutanjem. Po tome su svi klokani isti, iako ih ima više vrsta.
Najveći klokan na svijetu je crveni klokan koji može biti visok i do 2 metra te težak oko 90 kilograma.
Najmanji klokan visok je oko 20 cm i težak oko 340 grama.
Klokani žive u Australiji, u malim grupama koje obično broje oko 50 jedinki. Vrijeme provode zajedno kako bi se obranili od neprijatelja i čistili jedni druge.
Jedu travu, cvijeće, grmlje i insekte. Kao i krave, klokani prvo djelomično probave hranu, pa je onda još jednom prožvaču da bi je probavili do kraja.
Razmnožavanje
Ženka klokana ima tobolac na svom trbuhu u kojem nosi svog bebača.
Novorođeni klokanić velik je samo 2,5 cm (veličina bone grožđa). Po rođenju, mali klokan se mora sam popeti po maminom trbuhu i doći do tobolca. Tamo će ga mama čuvati i hraniti na cicu koja se nalazi unutra. Malac piški i kaki u tobolcu, a mama to povremeno počisti.
Nakon 4 mjeseca malac ponekad izlazi iz tobolca i skakuće uokolo. Sa 10 mjeseci života ga zauvijek napušta.
Najveći neprijatelji ove vrste su ljudi i divlji psi, ali na njih izrazito negativno utječe povećanje temperature i glad zbog smanjenja staništa.
Klokani prosječno žive oko 20 godina.