Dakle, slušaj ovu priču. Znanstvenici u Seattleu proveli su eksperiment u kojem su ulovili sedam vrana, označili ih i pustili. Svi su nosili maske za vrijeme eksperimenta (ove kakve mi nosimo sad kada je korona). Kada su se prošetali s maskama po području na kojem su ih ulovili, vrane su ih napale.
No, priča ide dalje. Ove vrane iz eksperimenta su sve ispričale drugim vranama, pa su ih sve počele napadati i osvećivati se.
Misliš da samo čimpanze koriste oruđe za rješavanje problema? A, ne. Čimpanze i vrane! Pogledaj što sve znaju riješiti:
Vrane – rasprostranjenost
Vrane nastanjuju gotovo cijeli svijet. Izuzetak su jedino krajnji jug Južne Amerike i polarnih područja. U Europi žive dvije vrste – siva i crna vrana. Ove dvije podvrste razlikuju se samo bojom perja.
Izgled ptice
Crna vrana ima crno perje s plavkastim odsjajem, a siva vrana ima sivo tijelo s crnim krilima, crnim repnim perjem i crnom glavom. Kljun je kod obje podvrste krupan, gornji dio je sprijeda savijen prema dolje. Pera repa su ravna, a noge crne.
Način života i razmnožavanje
Vrane žive u manjim jatima, a kada počne padati noć, više manjih jata se udruži i ptice zajedno spavaju na stablu. U vrijeme parenja (koje počinje uglavnom u ožujku), parovi se odvajaju od jata, a mladi ptići koji se ne pare nastave živjeti skupa u jatima. Parovi ostaju zajedno do kraja života.
Vrane su svejedi i pojest će sve što mogu dohvatiti: strvine, jaja drugih ptica, sjemenke i voće.
Žive do 13 godina.