Prvi listopada se diljem naše planete slavi kao Svjetski dan rakuna. Iako se smatraju štetočinama (mi to ne mislimo) i ljudi se diljem svijeta smiju njihovim gluparijama (i mi na Zoona.hr zajedno s njima), rakuni su vrlo važan dio našeg ekosistema. Cilj ovog obilježavanja je osvještavanje čovječanstva o očuvanju njihovog staništa i važnosti održavanja raznolikosti životinjskih vrsta.
Svjetski dan rakuna – zašto ih slavimo?
Znaš li koji su benefiti održavanja populacije rakuna za naš ekosistem? Oni čiste naš okoliš, recikliraju ostatke iz smeća kojeg ostavljaju ljudi, održavaju populaciju životinja kojima se hrane i kroz izmet rasprostranjuju sjemenke bobica koje jedu.
Jedu stvarno puno toga: žabe, kornjače, puževe, crve, zečeve, ptice, ptičja jaja, kompost, bobice, lješnjake, voće i povrće.
Rakuni originalno potječu iz Sjeverne i Južne Amerike, a u Europu su došli 1920.-e godine. Danas ih ima po cijelom svijetu, žive u različitim klimama, u divljini, ali i u urbanim područjima. Vrlo su stara životinjska vrsta.
Njihovo ime na indijanskom jeziku Powhatan znači: “životinja koja grebe rukama”. Asteci su ih zvali mapachitli, u prijevodu: “onaj koji sve uzima rukama”.
Kako proslaviti ovaj dan?
Svjetski dan rakuna možeš proslaviti tako da:
- educiraš ljude u svojoj okolini o važnosti održavanja populacije ove životinje
- doniraš novac nekoj udruzi koja se bavi očuvanjem rakuna
- educiraš se malo više o rakunima, njihovim karakteristikama i načinu života
- pročitaš super knjigu o rakunima, pravi klasik dječje književnosti
- poslušaš ovu super pjesmu od Beatlesa: