Niti jedna životinja na našem planetu nema toliko raznoliko krzno kao zebra. Baš svaka zebra ima svoj jedinstven uzorak pruga, a sve tri vrste zebri imaju svoj karakterističan raspored šara. Toliko su jedinstvene, da se i međusobno prepoznaju po izgledu.
Zašto zebra ima pruge?
To znanstvenici još nisu uspjeli dokučiti. Većina se slaže da je to zbog kamuflaže, jer je zbog zebrina izgleda predatoru puno teže izdvojiti jednu zebru iz krda.
Zebre su jako socijalne životinje, po cijele dane pasu u krdima i čiste jedna drugu. Krda se sastoje od puno malih obitelji koje čine jedan mužjak, nekoliko ženki i njihovi mladunci.
Zebre moraju stalno biti na oprezu, jer ih neprestano love lavovi i hijene. U slučaju da napadač ozlijedi jednu zebru u krdu, ostale će formirati krug kako bi je obranile.
Zebra-podvrste
Postoje tri podvrste zebri:
Obična zebra koja je najbrojnija i najpoznatija. Ima još šest podvrsti i sve one žive u Africi.
Planinska zebra živi u jugozapadnoj Africi i ima krzno s bjelinom na trbuhu. Ima dvije podvrste i smatra se ugroženom.
Grevyjeva zebra je najveća vrsta s glavom koja liči na kobilju. Ova vrsta živi u Etiopiji i Keniji, ugrožena je i najrjeđa vrsta.
Iako više vrsti zebri živi na istom području, one se nikada ne pare međusobno.
Karakteristike životinje
Zebre u prosijeku narastu do oko 120 ili 130 centimetara u ramenima, a duljina tijela im varira od 2 do 2,5m. Znaju imati i 350 kilograma.
Zebre su sporije od konja, ali imaju dobru izdržljivost, što im dobro dođe u bojegu od predatora. Kada bježe, stalno mijenjaju smjer i trče cik-cak. Tako ih je teže uloviti.
Ukoliko ih se stjera u kut, zebre će napasti prednjim nogama.
Jako dobro vide, a pošto imaju oči sa svake strane, imaju širok kut vidnog polja. Imaju i noćni vid, ali ne tako dobro razvijen kao kod njihovih neprijatelja.
Odlično čuju svojim dugim, okruglim ušima. Čak i bolje od konja. Fora je to što mogu okrenuti uši u bilo kojem smjeru.
Pogledaj kako se super slažu sa slonovima: