Zasigurno znaš da neke životinje zimi hiberniraju i hladno razdoblje prežive tako da ga jednostavno prespavaju. Čini ti se kao dobra ideja? Baš nas zanima što bi tvoj šef rekao na to da ti odspavaš zimski san.
U zimski san zapadaju puhovi, ježevi, svisci, vjeverice, medvjedi, jazavci, neke vrste riba i žaba i druge životinje.
Većina ih se pobrine za zalihe i uz postelju si pripreme zalogaje, a neke se kratko probude i ulove hranu, pa se vrate u krevet. Rijetki su oni koji se niti jednom ne probude u nekoliko mjeseci, ali činjenica je da glavninu vremena spavaju.
Svi zimski spavači traže idealno mjesto za spavanje poput šupljih stabala, rupa u zemlji ili sličnome. Zimsku rezidenciju oblažu sijenom, lišćem ili sličnim materijalima da im bude toplo i ugodno.
Ondje provode zimske mjesece u stanju svojevrsne ukočenosti u kojem sve svoje vitalne funkcije svedu na minimum. Smanji im se tjelesna temperatura i jako jako sporo dišu, a srce im sporo kuca.
Ne obavljaju ni nuždu, sve im se skuplja u donjem dijelu tijela i čeka proljeće. Jedu malo i uglavnom troše svoje masne rezerve.
U proljeće, dok se razbuđuju, mišići im se tresu i tako zagriju tijelo.
Zimski san – trajanje
Male životinje poput miševa, puhova i šišmiša ulaze u potpunu hibernaciju, a velike životinje poput jazavaca i medvjeda će se probuditi kada zatopli za jedan snack.
Jež spava 3 – 4 mjeseca, a puh čak do 7 mjeseci.
Zimski san se mora odspavati u miru jer svako buđenje crpi energiju koju treba dobro rasporediti do proljeća.
Ne spavaju sve životinje samostalno. Svizac spava u grupi i do 20 svizaca, a svi se stisnu jedni uz druge.
Istraživači smatraju da više faktora utječu na to da životinje odu spavati. Dani postaju kraći, hrane je sve manje, a i sam instinkt u njima ih tjera.