Iako je manta kao vrsta danas nažalost najpoznatija kao ona koja je bila kobna za poznatog voditelja Stevea Irwina, lovca na krokodile, to je ujedno i jedna impresivna morska životinja.
Manta – karakteristike
Mente su izrazito inteligentne životinje i najveće raže na svijetu. Postoje dvije vrste: jedna živi uz morske grebene, a druga putuje oceanima. Ova koja živi uz kopno ima promjer “krila” od tri i pol metra, a lutalica je velika čak devet metara.
Ova morska bića žive u tropskim i suptropskim morima, toplim vodama diljem našeg planeta.
Riječ manta dolazi od španjolske riječi koja znači ogrtač. Tako i izgledaju, kao neka pelerina koja graciozno leluja morem.
Njihovo tijelo je u obliku dijamanta, a iz glave im vire dva dodatka koji izgledaju kao očnjaci ili vampirski zubi.
Toliko su pametne da se mogu prepoznati u ogledalu i kreirati mentalne mape prostora u kojem se nalaze. Imaju dugotrajno pamćenje.
Prehrana
Mante filtriraju hranu, otvore svoja usta i klopaju planktone i račiće. Ponekad se mante poredaju jedna iza druge i tako plivajući stvaraju efekt ciklone. Tako ulove hranu koja se nađe u vrtlogu.
Inače žive same, a kad treba jesti se ujedine.
Vole ići u koraljsku “autopraonu”. To su mjesta gdje dolaze veće životinje da im male ribice pojedu naslage parazita i mrtve kože.
Razmnožavanje manta
Ženka mante dostiže spolnu zrelost sa osam ili 10 godina, a rađaju jednom u nekoliko godina. To najčešće bude jedan malac ili eventualno dva.
Dugo nose bebe u trbuhu, čak godinu dana. Rađaju živo mlado koje je odmah spremno za preživljavanje i samostalno.
Inače žive 50 godina, ali zbog tog sporog procesa razmnožavanja i izlova trenutno su ugrožene.
Love se zbog mesa i zbog kineskog vjerovanja da su jako zdrave za cirkulaciju, iako to nikada nije znanstveno dokazano.
Ukoliko voliš ovakva jeziva morska bića, pogledaj i crtić o najstrašnijim primjercima.
Više komentara
Ostavi komentar