u ,

Kako šetati psa i zaštiti se od korona virusa?

Pitaš se kako šetati psa ili pustiti macu van te kakve higijenske mjere poduzeti prilikom toga? Ne znaš kako da dezifinciraš svog kućnog ljubimca od korona virusa pri povratku kući? Treba biti oprezan, ali nikako ne smiješ kemikalijama nauditi svom ljubimcu. Evo ti sve što moraš znati o higijeni u doba korone.

Mogu li životinje dobiti korona virus?

Peseki mogu imati neke vrste korona virusa, ali ovaj aktualni Covid-19 nije nikakva prijetnja za njih. Dva peseka iz Hong Konga su imala potvrđeni Covid-19, kao i njihovi vlasnici, ali peseki nisu imali baš nikakve simptome. Stručnjaci su zaključili da je najvjerojatnije došlo do prijenosa virusa s čovjeka na životinju.

U Hong Kongu su testirali 17 kućnih ljubimaca (pasa i mačaka) vlasnika koji su imali korona virus. Pokazalo se da samo dva psa imaju koronu, ali nemaju nikakve simptome ili tegobe. Znanstvenici su tako zaključili da se virus teško prenosi na kućne ljubimce i da oni nemaju ulogu u prijenosu virusa.

Mogu li životinje prenijeti korona virus?

Svjetska zdravstvena organizacija tvrdi kako nema niti jednog dokaza da bilo koji kućni ljubimac može prenijeti korona virus Covid-19. On se prenosi ljudskim kontaktom, kada zaražena osoba kašlje, kiše ili govori.

Iako je virus najvjerojatnije krenuo od životinja, on se dalje ne prenosi na taj način.

U slučaju da vlasnik oboli od korona virusa, Organizacija preporučuje da ipak zdrava osoba preuzme brigu nad ljubimcem, ukoliko je to moguće.

Ne moraš se bojati dragati svog ljubimca, jer se virus najviše zadržava na ravnim površinama, poput pulteva ili kvaka. Porozni materijali poput životinjske dlake, najčešće sami apsorbiraju patogene poput virusa.

Generalna je praksa da se ruke peru nakon svakog kontakta sa životinjom, što je higijenski standard, koji je vrijedio i ranije.

Je li šetnja u vremenu korona virusa opasna?

Trenutno je preporuka Stožera civilne zaštite da ostanemo što više kod kuće, ali na snazi nije zabrana izlaska i šetanja kućnih ljubimaca.

Preporučuje se svima da ostanu doma što više, a to se odnosi i na naše ljubimce. Ukoliko ga vodiš u šetnju, neka to bude onda kada je najmanje ljudi i izbjegavajte kontakt s drugim vlasnicima, tj. pridržavaj se uputa o kontaktu s drugim ljudima (distanca 2 metra, izbjegavanje rukovanja).

Preporučuje se pranje ruku barem 20 sekundi po povratku iz šetnje. U šetnju možeš ponijeti malo antiseptika za ruke, ako ćeš dirati nešto što ti se čini sumnjivo.

Preporučuje se izbjegavanje kontakta ljubimaca i vlasnika koji nisu njihovi. Nemoj dragati druge pse i izbjegavaj da tvojeg pesu dragaju.

Higijena nakon šetnje

Najprije operi peseku šape sa blagim šamponom i toplom vodom. Njuškicu isto lagano isperi. Nakon toga dobro operi svoje ruke.

kako šetati psa

Nikako nemoj koristiti antiseptike ili izbjeljivače za brisanje psećih šapa ili njuškice. Izbjeljivači su opasni i za tebe, a kamo li za tvog ljubimca. Mogu izazvati ozbiljne rane i trovanje.

Podijeli

Dižeš gore ili spuštaš dolje?

100 bodova

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.

Uključena je moderacija komentara. Potrebno je određeno vrijeme da se pojavi vaš komentar.

Životinja koja je napravila kviz: Slavica.

pas mjeseca

Aron – pas mjeseca i maza godine

štakori

2020. je kineska godina štakora. Evo što sve moraš znati o njima