Hodaš po obali, uz kamenjare ili dvorišta, kad ono izleti primorska gušterica. Taj prizor svi znamo, jer plaha gušterica bježi u zaklon i traži novo mirno mjesto za hvatanje sunčevih zraka.
Rasprostranjenost
Ova zgodna životinjica živi duž cijele naše obale, od Istre do Neuma, a može je se pronaći i u kontinuitetu te na mnogim otocima. Osim u našim krajevima, može je se susresti i u Italiji, na obalama Španjolske, Francuske, Tunisa i Turske.
Primorska gušterica – karakteristike
Postoji oko 48 različitih podvrsta, a sve ih nalazimo na otvorenim staništima: poljima, livadama sa suhozidima, živicama, grmlju, parkovima i rubovima šuma. Primorska gušterica čest je stanovnik gradova, napuštenih površina i ruševina.
Dosta su agresivna vrsta i jako se brzo šire. Odlično se prilagođavaju svim staništima, a nije im problem nenamjerno širenje vrste koje vrši čovjek. Nije čudno da primorska gušterica postane slijepi putnik na brodu ili skriveni suputnik u automobilu.
Gdje god da se doseli, najčešće će otjerati druge vrste guštera i postati dominantna vrsta.
Kako prepoznati ovu vrstu?
Primorska gušterica je veličine najviše do 9 cm od vrha njuške do izmetnog otvora, a ženke su kod ove vrste manje od mužjaka. Leđa su joj najčešće zelene, maslinaste ili svijetlo-smeđe boje sa prugastim uzorkom koji se sastoji od tamnijih i svijetlijih linija ili niza točaka.
Kod nekih gušterica pojavljuje se i mrežasti odnosno točkasti uzorak, također je poznata i pojava uniformno obojanih jedinki (bez šara).
Trbuh je najčešće bijele ili sivkaste boje ili ima zelenkasti odsjaj.
Primorska gušterica – prehrana
Ova životinjica najviše voli obroke koji se sastoje od pauka i raznih kukaca, pojest će i neke plodove, ali i svoje mlade u slučaju nedostatka hrane.
Gušterice pak jedu galebovi, zmije i razni sisavci.
Razmnožavanje
Mužjaci su spolno zreli u prosjeku nakon jedne a ženke nakon 1-2 godine. Tijekom ljubavnog čina mužjaci čeljustima uhvate ženku za bokove i to ne traje nešto dugo. Imati će 1-5 legla godišnje, u svakome 2-12 (često 5-6) jaja.
U zatočeništvu ova vrsta može živjeti do 13 godina.