Turopoljska svinja hrvatska je autohtona pasmina domaće svinje. Znaš li da prvi pisani trag o turopoljskoj svinji datira iz davne 1352. godine?
Autohtone vrste svinja
Hrvatske autohtone pasmine svinja su su čupava mangulica iz Podravine, banijska šara iz Banije i ona najpoznatija među njima- slavonska crna svinja.
Turopoljska svinja potječe od divlje europske svinje. Kao što smo već istaknuli, u pisanom obliku prvi se put spominje 1352. godine, a najveći razvoj pasmine događa se početkom četrdesetih godina 19. stoljeća. Za to je najviše zaslužan Miško pl. Leder iz Kurilovca koji je križao svoje turopoljske svinje s nepoznatom pasminom te dobio nove bolje odlike.
Turopoljska svinja – karakteristike
Turopoljska svinja spada u srednje velike pasmine svinja. Ima srednje dugu glavu, srednje dugo rilo te polu klempave uši.
Vrat ove svinje je kratak i slabo mišićav, a i cijela nema baš previše mišića. Prepoznat ćeš je po gustoj kovrčavoj i čekinjastoj dlaci bijelo-žute boje sa velikim tamnim mrljama.
Ishrana ove životinje se zasniva uglavnom na šumskoj ispaši i završnom tovu s kukuruzom
Iako uopće nije zahtjevna za uzgoj, smatra se kritično ugroženom pasminom. Pod zaštitom je Nacionalnog programa za očuvanje autohtonih i ugroženih domaćih životinja u Hrvatskoj te Programa ugroženih pasmina u srednjoj i istočnoj Europi.
Danas se ova pasmina uzgaja na području grada Velika Gorica i području Lonjskog polja.