Puno akvarija ima teleskop ribu i ona je jedna od prvih ribica koje ti padnu na pamet kad pomisliš na akvarijske životinje. Ova zapravo zlatna ribica (iako mogu biti i crne, dolaze iz porodice zlatnih) najprepoznatljivija je zbog svojih buljavih očiju.
Teleskop riba – porijeklo
Vjeruje se da su teleskop zlatne ribice razvijene u Kini ranih 1700-ih godina, kada su ih dobile ime Zmajeva riba. Kasnije su u Japanu dobile ime Demekin, a tim ih imenom Japanci i danas nazivaju.
Postoji više varijanti ove ribice, a najpoznatije su crna riba teleskop, panda teleskop i bijela teleskop riba.
Zbog izbočenih očiju imaju zapravo slab vid, a znaju se i mučiti s infekcijama i problemima s rožnicama.
Akvarij za teleskop ribu
Za držanje ove ribe u akvariju računaj da moraš imati i 40 litara vode po ribici. Malo je zahtjevnija za držanje pošto bi vodu u akvariju trebalo mijenjati jednim tjedno.
Kada teleskop ribu imaš u akvariju, moraš paziti da se količina nitrita održi na granici ispod 4 ppm. Ove su ribe jednostavno osjetljivije i vodu trebaš stalno kontrolirati.
Dobro je to što ne trebaš grijati akvarij, ali računaj da će ti proizvoditi velike količine organskog otpada. Time će ti remetiti razinu kemikalija u vodi. Razlog tome je nemogućnost zlatnih ribica da probave veće količine proteina u hrani.
Osim količine vode u akvariju, važna je i površina vode. Stručnjaci preporučuju 370cm2 na 1 cm zlatne ribice. Pitaš se zašto je to važno? Zato što se određena količina kisika raspršuje i otapa iz zraka, a najbolje bi bilo da se voda dodatno obogaćuje kisikom uz filter ili zračnu pumpu.
Pazi i na variranje temperature u akvariju, ova ribica ne voli baš velike promjene u temperaturi.
Sve ostale informacije o zlatnim ribicama možeš pronaći na linku.