Dupini u Jadranskom moru nisu nikakva rijetkost i turisti ih vrlo često susreću. Totalna su atrakcija, pogotovo kada izvode razne vratolomije i skokove iz vode. No, znaš li da u našem moru možeš sresti čak tri vrste dupina, od kojih je samo jedna njegov redovan stanovnik?
Dupini u Jadranskom moru – 3 vrste
Dobri dupin
Dobri dupin je stalni stanovnik našeg mora. To je najpoznatiji i najrasprostranjeniji morski sisavac na svijetu.
Možeš ga prepoznati po tamno sivim leđima, svjetlo sivim bokovima i bijelom trbuhu. Kada je more jako toplo, njegov trbuščić može postati ružičast.
Dugački su od 2 do 4 metra i mogu imati od 100 do 500 kilograma.
Pod vodom mogu biti do nekih 7 minuta, a onda jure na površinu po zrak. Nosni otvor im je na gornjoj strani glave, a ima i mali poklopčić, koji se prilikom zarona zatvara.
Hrane se ribom i lignjama, stoga se ribari znaju naljutiti na njih. Jako su znatiželjni, pa se znaju zaplesti u mreže i uginuti.
U Jadranu postoji oko 10.000 dobrih dupina.
Prugasti dupin
Ovaj se sisavac tek povremeno može pronaći u našem moru. Najviše ih ima u Sredozemnom moru, a kod nas ih se može vidjeti na samom jugu Jadrana gdje žive u velikim skupinama. Na tom ih dijelu ima čak 20.000.
Ponekad doplivaju i do sjevera, a to gotovo nikada ne prođe nezamijećeno. Ovo su dupini koji skaču u vis i zabavljaju nas svojim trikovima.
Plivaju čak 15 km/h i mogu zaroniti do 700 metara.
Nažalost, i ovi se dupini često mogu naći u ribarskim mrežama, a u zadnje ih je vrijeme pogodila pandemija morbillivirusa zbog koje je tisuće ovih sisavaca uginulo. Inače, u dobrim prirodnim uvjetima mogu živjeti i oko 60 godina.
Obični dupin
Do ranih 70-ih godina je ovo bila najbrojnija vrsta dupina u Sredozemnom i Jadranskom moru, a danas se smatra regionalno izumrlom vrstom (jer ne postoji populacija u tom području koja se može razmnožavati).
Ribari su ih lovili u borbi za ribu i gotovo ih u potpunosti istrijebili.
1997. godine su posljednji put uočeni na sjevernom Jadranu, a 2016. na srednjem.