Kameleon može biti predivan kućni ljubimac, ali se za njegov dolazak u svoj dom moraš dobro pripremiti. Mi ćemo ti pomoći da se informiraš, a na tebi je da daš sve od sebe da pripraviš svom kameleonu dobre životne uvjete.
Karakteristike životinje
Kameleon je gmaz i kao takav ne može održavati temperaturu svoga tijela. Zato mu je potrebna sunčeva energija.
Vidiš da ima jako dugačak jezik kojime hvata kukce ili manje ptice i glodavce. Njegove oči se kreću u punih 360 stupnjeva, pa vidi sve u svojoj okolini. Najpoznatiji je po tome što mijenja boju ovisno o podlozi na kojoj se nalazi te se savršeno uklapa u okoliš.
Za razliku od ostalih guštera, miče se jako jako sporo.
Kameleon – uzgoj
Najpopularnija vrsta kameleona za uzgoj je Chamaeleo calyptratus kojeg se može pronaći u većini specijaliziranih trgovina. Odmah te upozoravamo da uzgoj kameleona nije jednostavan, a loše postupanje s njim će završiti njegovim uginućem.
Kod gore navedene vrsta kameleona ženke su dugačke do 35 cm, a mužjaci i do 45 cm.
Prije kupovine provjeri zdravlje životinje. Zdravi kameleon nema zatvorene oči tijekom dana, nema iskrivljene udove i nema tamne boje. Ukoliko ti kameleon mirno leži u ruci, to zapravo uopće nije dobar znak.
Terarij za kameleona
Mali kameleon će vrlo brzo natrasti, tako da veličinu terarija ne gledaj prema trenutnom stanju životinje. Minimalna veličina terarija je 65x45x64 cm.
U terariju mora biti postavljena dobra cirkulacija zraka, a on sam treba biti smješten u nekom mirnom kutku u stanu.
Na dno terarija prvo stavi žicu od grijača (svjetlo je jako važno), a nju prekrij kartonom ili debelom tkaninom. Podloga koja ide na to neka bude od crnog bora ili nečeg sličnog što ima krupne komade (kupi je u trgovini za kućne ljubimce).
Kameleon treba grane i grančice po kojima će se penjati i u kojima će se skrivati. Neka to budu grane od voćki ili vinova loza. S ovime nemoj eksperimentirati, većina grana je toksična za kameleone. Neka biljke u terariju budu prave, ali listove prebriši prije smještanja u stanište (kako bi se otklonili pesticidi ili kemikalije koje je uzgajivač eventulano koristio).
Što se osvjetljenja tiče, tvoj kameleon će trebati UV žarulje, žarulju za sunčanje i dodatnu žarulju za noćni rad ukoliko se temperatura spusti ispod 15 stupnjeva. Temperatura u terariju mora biti od 15 do 35 stupnjeva. Noću do nekih 25 stupnjeva a danju do maksimalca kojeg smo naveli.
Prvih nekoliko dana doslovce pusti kameleona na miru, neka se privikne na novi dom.
Kameleon – prehrana
Kameleonu se daju cvrčci, crvi brašnari i kraljevski crvi. Dakle, hrani se živim životinjama. To ti se ne smije gaditi i moraš se pripremiti na to. Insekte stavljaš u posebne posude za hranjenje gmazova kukcojeda.
Pošto je hrana po komadu kod nas dosta skupa, većina vlasnika kameleona se sama baci u uzgoj kukaca.
Bebač će jesti dva puta dnevno, a odrasli kameleon svaki ili tek drugi dan jednom.
Dobro je koristiti dodatke prehrani jednom tjedno. O hrani i dodacima se raspitaj u ovlaštenoj prodavaonici.
Kameleon će piti vodu s lišća koju mu moraš prskati svaki dan. Dobro je staviti pojilicu za hrčke, a kad kameleon odraste i tanjurić s vodom.
Posljednja upozorenja 🙂
Kameleoni su teritorijalni i vole živjeti sami. Mužjaci će biti agresivni jedni prema drugima.
S 5 mjeseci života razvijaju mogućnost mijenjanja boja i mogu postati zeleni, plavo – zeleni, tirkizni i crni. Boju mijenjaju ovisno o tome jesu li pod stresom, uzbuđeni, ovisno o temperaturi, prisutnosti suparnika ili sličnom. Uglavnom se smatra da je smeđi ili crni kameleon pod stresom, a šareni je dobre volje.
Žive od 3 do 10 godina.
Ukoliko tražiš ljubimca za terarij, informiraj se i o bradatoj agami, nama su i one totalno zakon.
Jedan komentar
Ostavi komentar