Ovu bolest mogu imati ljudi, ali i mnoge vrste divljih životinja, konji, mačke i psi. Ime je dobila po mjestu Lyme/Connecticut (SAD) gdje je prvi put prepoznata, a danas je proširena po cijelome svijetu. Uzrokovana je čestom vrstom šumskog krpelja (Ixodes ricinus), točnije spiralnom bakterijom Borrelia burgdorferi.
Uzročnik lajmske bolesti
Uzročnik ove bolesti je šumski krpelj koji živi u raslinju, možemo ga naći na rubnim dijelovima šuma ili čak u vrtovima. Hrani se krvlju i ovisno o fazi razvoja napada životinje. Kao ličinka napada male životinje poput gmazova i glodavaca, a kako raste napada veće sisavce i samog čovjeka. Ženka šumskog krpelja polaže jaja na skrovitom mjestu koja nakon razvoja u stadij nimfe odmah napadaju i traže krv. Razvitkom se nimfa finalno pretvara u krpelja koji vrlo lako pronalazi svoju žrtvu.
Simptomi lajmske bolesti kod životinja
Veliki je problem to što inkubacija kod pasa traje čak pet mjeseci, a simptome je vrlo teško uočiti.
I kod pasa i kod mačaka lajmska bolest se može prepoznati po ovim simptomima: gubitak teka, temperatura, brzo umaranje i otečeni zglobovi. Kada bolest postane kronična vrlo je opasna i može uzrokovati zatajenje bubrega, srčane smetnje i živčane poremećaje. Najugroženiji su psi koji borave puno u prirodi, poput lovačkih.
Lajmska bolest – terapija i liječenje kod životinja
Lajmska bolest se u može liječiti posebnim antibiotikom, a liječenje je najuspješnije kod ranog otkrivanja bolesti. Tada se poboljšanje na kućnom ljubimcu može vidjeti već nakon nekoliko dana.
Vlasnici trebaju biti na oprezu u proljeće, kada je najezda krpelja velika. Ljubimca treba tretirati odgovarajućim proizvodima protiv krpelja i obavezno cijepiti pse koji su učestalo izloženi njihovim napadima.
Ništa se nemoj brinuti, ti ne možeš dobiti ovu bolest od psa ili mačke, ali se svakako informiraj o bolestima koje mogu imati ljudi i životinje (zoonzama).